• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
İYİ VE KÖTÜ İKİ ORGAN

İYİ VE KÖTÜ İKİ ORGAN

Kur’an-ı Kerim’de Lokman Suresi’nde Lokman (a.s.)dan bahsedilmektedir. İslam alimleri onun peygamber olmadığını ancak, kendisine Allah (c.c.) tarafından hikmet verildiğini belirtmektedirler.

Lokman (a.s.)’ın Davut Peygamber ile aynı dönemde yaşadığı ve birbirleriyle görüştükleri rivayet edilir. 

Bir rivayete göre Davud Peygamber, Lokman (a.s.)’a bir koyun kesmesini ve kendisine en iyi yerinden iki parça et getirmesini söyler. Lokman (a.s.) koyunun kalbini ve dilini getirir. Başka bir gün Davud (a.s.) kendisine koyunun en kötü yerinden iki parça et getirmesini söyler. Lokman (a.s.) yine hayvanın kalbini ve dilini getirir. Davud (a.s.) neden böyle yaptığını sorunca Lokman (a.s.): "İyilik için kullanıldığında kalpten ve dilden daha iyi bir şey yoktur. Kötülük için kullanıldığında da kalpten ve dilden daha kötü bir şey yoktur." şeklinde cevap verir. 

Kalp ve dil o kadar önemli iki organımızdır ki, iman bile o iki organın tasdik ve ikrarı ile gerçekleşmektedir. Sevgili Peygamberimiz (s.a.v.) bir hadis-i şeriflerinde; “Şüphesiz ki bedende bir parça vardır; o düzgün olursa bedenin tamamı düzgün olur, bozuk olursa bedenin tamamı bozuk olur. Dikkat ediniz ki o kalptir.” buyururarak kalbin davranışlar üzerinde ne büyük etkisi olduğuna dikkat çekmiştir. Kişinin iç güzelliğinin dışarıya yansımasında dil önemlidir. Bu sebeple Mevlana hazretleri “Kalp deniz, dil kıyıdır. Denizde ne varsa kıyıya o vurur.” ifadesiyle dilin kaptekileri yansıtan bir ayna olduğunu; büyüklerimiz de “Dervişin fikri ne ise zikri de odur” deyişiyle kalp ve dilin uyum içerisinde çalıştıklarını belirtmişlerdir.

Kalp, inanan bir insan için dünya ve ahiret hayatının esasını teşkil etmektedir. Kalbin selamet bulmasını ve iki dünya saadetini arzu ediyorsak bu ancak kalbimizin tüm kötü duygulardan ve marazlarından arınması ile mümkündür. “Kalpler ancak Allah’ı zikretmekle mutmain olur” ayetinin işaret ettiği gibi tertemiz ve salim bir kalp elde etmenin en etkili yolu da Allah’ı çokça zikretmektir.

Rabbim bizleri imandan ayırmasın, kalbi mutmain olmuşlardan ve diline hakim olanlardan eylesin!

 

Yılmaz ŞEN

 

  
92 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın