• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
HEDEF BELİRLEMEK

HEDEF BELİRLEMEK

Kutsal kitabımız Kur’an-ı Kerim’in Zümer Suresi 9. ayetinde Rabbimiz Yüce Allah şöyle buyuruyor: “De ki: Hiç bilenlerle bilmeyenler bir olur mu?" Bu ayet bilginin ve bilmenin çok önemli olduğunu açıkça ifade etmektedir. Çevremize baktığımızda değişik özellikte insanlar görürüz. Bunları üç kısma ayırabiliriz: Birinci gruptakiler, gayesiz ve hedefsiz yaşayanlardır. İkinci gruptakiler de bir gaye, amaç ve hedef için yaşaması gerektiğini konuşanlardır. Son grupttakiler ise gerçekten bir gaye ve hedef için yaşayanlardır.

Bu insanları bir sandal ile denizde yol alan yolculara benzetebiliriz. Gayesiz ve hedefsiz yaşayanlar, sandallarını denizin dalgalarına terketmiş, hiçbir yöne ilerleme kaydedemeyen insanlardır. İkinci gruptaki, yani bir hedef için yaşaması gerektiğini konuşanlar ise bir rotaları olması gerektiğini düşünmüşler ancak bunu başaramamışlardır. Dolayısıyla onlar da denizin dalgaları arasında rastgele bir o tarafa, bir bu tarafa kürek sallayan kişilerdir. Hayat yolunda maalesef ilerlemeleri mümkün değildir. Üçüncü gruptaki kişiler, yani gerçekten bir hedefi olan, bir gayesi ve amacı olan insanlar ise gidecekleri yeri çok iyi bilen insanlardır. Bunlar hayatın hiçbir aşamasında boşa kürek çekmezler, zamanlarını boşa harcamazlar. Boş zamanlarını en iyi şekilde değerlendirirler. İşte bunlar insanlık tarihinde derin izler bırakan, ölümsüz eserler veren, insanlığın mukadderatını yönlendiren, geleceğini şekillendiren kişilerdir. Böyle amacı, hedefi olan kişilere hayatın bütün şartları yardım eder. 

Nereye gittiğini bilen bir  insana yol vermek için dünya durup kenara çekilirmiş. Rotası olmayan gemiye güzgar bile yardım etmezmiş. Bu vesileyle hala nereye gideceğinize karar vermediyseniz fazla ileri gidemeyeceğinizi de bilmeniz gerekmektedir. Maddi hedeflerimiz kadar manevi hedeflerimiz de olmalı. Her ulaşmak istediğimiz zirvede Sevgili Peygamberimiz (s.a.v.)’in “İnsanların en hayırlısı, insanlara en çok faydalı olanıdır” hadis-I şerifini kendimize ilke edinmeliyiz.

Önümüzdeki on beş günlük süreyi, hala bir hedefiniz yoksa önce bir hedef belirleyerek, sonra dinlenerek ve kitap okuyarak geçirmenizi diliyor; Yüce Allah’ın Oku emrine uyarak çıktığınız bu yolda öğrendiğiniz bilgileri ikinci dönemde daha da geliştirmeniz ve Allah ve Rasülünün rızası doğrultusunda bir hayat yaşamanızı Yüce Mevla’dan niyaz ediyorum. 

 

Yılmaz ŞEN – Çayırova / Kocaeli

23.01.2015

 

  
161 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın