• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
CAMİ TUVALETLERİ TEMİZ OLSUN

CAMİ TUVALETLERİ TEMİZ OLSUN

Çoğunuzun malumudur ki camilerimizin büyük kısmının tuvaletleri temiz değil.

Dinimizde ibadetlerin başında temizlik geliyor. Ancak, camilerimiz ve tuvaletlerimiz, çoğunluğu pislik içerisinde. Tertemiz duygularla, ibadet maksadıyla gittiğimiz camilerin tuvaletine ve abdesthanesine gittiğimizde gördüğümüz manzara mide bulandırıcı cinsten. İğrenç küfürlerle yazılı pis duvarlar, doğru dürüst kapanmayan kapılar, 30 saniyede bir otomatik sönen ve sonrasında bizi el kol hareketi yapmaya mecbur bırakan ışıklar, maşrapası olmayan kullanışsız tuvaletler.İnsanın üstüne sıçrayan musluklar, sabunu  ve detarjanı, gözlük, çanta, vs. koymaya yeri olmayan, su gideri tıkanmış, pis suların birikip göllendiği abdesthaneler.. Bu manzarayı çoğumuz gerek yol üstü camilerde gerekse, şehir camilerinde maalesef görüyoruz. 

Bazı camilerin tuvaletleri ihale benzeri usül ile işletiliyor. Çoğu yerde güzel bir uygulama ancak kimi yerlerde işleticiler denetlenmediği için yine sorunlar beraberinde geliyor. Para ödeyeceğimiz yerde, peçete kutusu dolmuş, taşmış bekçinin haberi yok. Tabi kimi cami tuvaletleri peşin ödeme sistemi ile yani turnike - 1 TL lik jeton sistemi ile çalışıyor. 

İş, para kazanmaya gelince kafamız çok çalışıyor da temizliğe ve oradadan gelecek insanlara hizmet noktasına gelince, açıkçası bu işler işimize gelmiyor. Uzun yolculuklara çıkanlar bilirler ki yol üstü camilerinin tuvalet ve abdesthanelerinin bir kısmı pis vaziyette. Markalaşmış benzin istasyonlarındaki gerek wc gerekse mescitler ise camilerimizden daha temiz, adeta pırıl pırıl.

Neden camilerimiz ve cami tuvaletleri daha temiz olmasın? 

Neden her camide bayanlar için de tuvalet ve abdesthane olmasın? 

Neden cami tuvaletleri ücretsiz olmasın? 

Özellikle büyük şehirlerde cami cemaatından yaşlı kişiler, zamanlarının çoğunu cami ve çevresinde geçiriyorlar. Cami bahçesindeki çay köşelerinde vakit arasını geçirip akşamı ediyorlar. Dolayısıyla, çoğunun cebinde çay parası bile olmazken, her namaz vaktinde, yaşlılık gereği, tuvaletlere ücret ödediğini varsaysak, bu onları zor durumda bırakmaz mı? 

Tuvaletlerin temizliği için para lazım, tamam kabul. Ancak, bir şehir camisinin tuvaleti ihtiyaç olan parayı kazanmayı bırakın adeta darphane gibi işliyor.. Aylık geliri milyarları buluyor. Orada çalışacak temizlik-tuvalet görevlisi maaş usulü ile çalışsa, cami tuvaletleri ücretsiz olsa olmaz mı? Bu şekilde olan camilerimiz de var ama sayıları oldukça az. Onlarla ilgilenen hocalarımızdan ve emeği geçen herkesten Allah razı olsun.

Dileriz ki tüm camilerimizin tuvaletleri ve abdest alma mekanları tertemiz, pırıl pırıl, müslümana yakışır biçimde olur. Dileriz ki bütün camilerimizin tuvaletleri gerek ibadet için gelenlere gerekse ihtiyaç için gelenlere ücretsiz olur..

 


Yılmaz ŞEN

Doğubayazıt / AĞRI

18.10.2013

  
92 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın