• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
ALİM GOOGLE VEYA İNTERNET ÇÖPLÜĞÜ

ALİM GOOGLE VEYA İNTERNET ÇÖPLÜĞÜ

Günümüzde baş döndürücü bir hızla ilerleyen teknolojinin hayatımıza getirdiği imkanlardan birisi de internettir. Birçoğumuz evimizde, işyerimizde hatta cep telefonlarımızdan internete erişmekte, müzik dinlemekten, film seyretmeye, haber okumaktan oyun oynamaya, banka hesaplarımız ve eposta hesaplarımızı takip etmekten alış veriş yapmaya kadar birçok işimizi internet marifetiyle yapmaktayız. 

İşlerimizi halletme yanında bir de interneti merak ettiğimiz, bilgilenmek istediğimiz herhangi bir konuda arama yapmak, bilgiye ulaşmak için kullanmaktayız. Bu anlamda ise ilk tercihimiz arama motorları, bunların başında da alim google gelmektedir. 

İnternetten herhangi bir bilgiye ulaşmak ne kadar doğrudur? Edindiğimiz bilgiler kaynağına, kitabına uygun mudur? Bizi tatmin edecek cinsten bilgiler midir yahut bilgi kırıntıları mıdır? 

Çoğumuz, elimizin altında kalın kalın kitaplarımız olmasına rağmen en basit bir konuda dahi tercihimizi kitaplığımızdaki kaynak kitabı elimize almak yerine bilgisayarın tuşlarından googleye tıklamak şeklinde yapmaktayız. 

Bu, teknolojik nimetten elbette faydalanmalıyız. Ancak karını, zararını iyi düşünmeli, kendimizi teknolojiye esir etmeden, internet ve bilgisayar bağımlısı, hatta google bağımlısı  haline getirmeden  bilimum işlerimizi yapmalıyız. 

Şu bilinmelidir ki,  internet insanların sürekli arama dürtüsü kamçılamaktadır. Bu anlamıyla bilgi çöplüğünde hakikati aramak, samanlıkta iğne aramaya benzemektedir. Bir de bulunan bilgilerin insanı sürekli şüpheye düşürmesi ve bir yenisini arama eğilimi, google amcanın son marifetlerindendir.

Bir de çoğu siteye girişte sağ yahut sol blokta kendiliğinden çıkan, anlamsız, tahripçi, tahrikçi ve bir türlü kapanmaz, aksine kapat dedikçe açılan resimli reklâmlar da internet teknolojisinin en olumsuz yönlerinden birisidir.

İnternet arama motorları ile bulunan bilgilerin hepsinin pis olduğunu elbette iddia etmiyoruz. Doğru kullanıldığında, kullanıcının kendisini sanal bir kütüphane üstünde zerre kadar toz olmayan dijital kitaplar arasında bulması da mümkündür. Ancak bunu yapmak için, aradıklarımızı hemen google amcaya sorma alışkanlığından ve googleden daha büyük âlimlerin olabildiğini, olduğunu kabul etmek en başta yapmamız gerekenlerdendir.  Böylece biz, gereksiz bilgi kırıntıları ile uğraşmak yerine esastan internetin faydasından istifade etmiş oluruz.

Teknoloji bugün insanlar için muazzam bir kolaylıktır. İlkokul arkadaşların da dâhil olmak üzere tüm tanıdıklarını facebook, tvitter gibi sosyal paylaşım sitelerinden bulmak, evinden hiç çıkmadan bir bankamatik hesabınızdan istediğiniz ürünü sipariş etmek, işinizi evinizden yapmak gibi mekân dediğimiz unsurun sınırlarını adeta ortadan kaldırmakta insanları daha zahmetsiz, daha kısa sürede istediklerini elde etmelerini sağlamaktadır.

Kısacası interneti oyun oynamak isteyen çocuklar için bir oyun salonu, vaktini evde geçirenler için bir okey salonu, facebook gibi paylaşım sitelerinden lüzumsuz ve gereksiz gönderileri paylaş-beğen zevki, bayanlar için elbise ve kozmetik ürünler sipariş etme gibi işler yerine daha doğru şekilde kullanmalıyız. İnternet ve teknolojinin bizden, hayatımızdan, ömrümüzden, alışkanlık ve değerlerimizden bir parça alıp götürmesine müsaade etmemeliyiz.

 

Yılmaz ŞEN - 2013

 

  
90 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın