• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
MÜSLÜMANIN MÜSLÜMANLAR ÜZERİNDEKİ HAKLARI

MÜSLÜMANIN MÜSLÜMANLAR ÜZERİNDEKİ HAKLARI

 

Yüce Allah Hucurat Suresinin 10. ayetinde Mü’minler ancak kardeştirler. Öyleyse kardeşlerinizin arasını düzeltin. Allah’a karşı gelmekten sakının ki size merhamet edilsin. buyuruyor.

Peygamberimiz (s.a.v.) de bir hadis-i şeriflerinde: Müslüman, insanların elinden ve dilinden emin olduğu kimsedir.” buyuruyor.

 

Asırlar önce Sevgili Peygamberimizin davetini kabul edip İslam ile müşerref olan Müslümanlar, gitgide çoğalmış ve bir ümmet meydana getirmiştir. Dinimiz hem tek tek kişileri hem de bütün toplumu hedef alan, onların iki cihan huzurunu temin eden bir dindir. İslam dini, kişiler için namaz, oruç, zekât vs. ibadetlere ne kadar önem verdiyse, Müslümanların birbirlerine karşı davranışlarına da büyük önem vermiş ve bu davranışları düzenlemiştir.

İslam, insanların,  inanç, hayat, siyaset, ekonomik, sosyal ve seyahat gibi haklarını; din, dil, ırk ve renk ayırımı gözetmeden güvence altına almış, bu hakları korumak ve kullanmak için gerekli imkânları oluşturmuştur.

Gerek Kur’an ayetleri gerekse Peygamberimizin hadis-i şerifleri içerisinde Müslümanların birbirleri ile ilgili hak ve hukuklarını içeren hususların çok sayıda olması bunu açıkça ortaya koymaktadır.  Bunlarından birkaçını kısaca şöyle sıralayabiliriz:

Bir müslümanın kendisine, ailesine, çevresine ve bütün Müslümanlara karşı davranışları Kur’an ve sünnete uygun olmalıdır.

- Müslüman, kendisi için istemediği şeyi başkaları için de istememelidir.

- Müslüman, eliyle ve diliyle kimseye zarar vermemelidir. “İnsanların en hayırlısı insanlara faydalı olandır. İnsanların en kötüsü de insanlara zarar verendir.” ilkesine uymalıdır.

- Müslüman, kendisiyle övünmemeli, kibirlenmemelidir.
- Müslüman, gıybet ve dedikodudan, lüzumsuz işlerden, fitne, fesat ve bozgunculuktan uzak durmalıdır.

 - Müslüman, her zaman yapıcı, yararlı ve birleştirici olmalıdır.

- Müslüman, hakkı ve hakikati bilmeli, savunmalı ve çevresindekileri de hakikate çağırmalıdır.

- Müslüman, özünde ve sözünde bir olmalıdır. Olduğu gibi görünmeli ve göründüğü gibi olmalıdır.

-Yaşlılara hürmet etmeli, küçükleri sevmelidir. Hayvanları, doğayı ve çevreyi korumalıdır.

- Müslüman, hakkıyla kazanmalı, harama ve helale dikkat etmelidir.

- Faizden, tefecilikten, haksız kazançtan, hırsızlıktan, yüz kızartıcı davranışlardan ve ahlaka aykırı davranışların her türlüsünden uzak durmalıdır.

- İslama ve içinde yaşadığı topluma daima faydalı işler yapma peşinde koşmalıdır.

- Ailesine, çocuklarına, komşularına, arkadaşlarına, ve diğer insanlara hakkıyla davranmalı, kul hakkından sakınmalıdır.

 

Müslüman, hem kendi haklarını korumalı hem de başkalarının haklarına riayet etmelidir. Hem bu dünyasını hem de ahiretini kurtarmaya çalışmalıdır. Kısaca Müslüman, İslama uygun yaşamalıdır. Rabbim cümlemizi Kur’an ve sünnet yolunda yaşayan, Hakk’ın ve halkın hakkına riayet eden kullarından eylesin!

 

Yılmaz ŞEN

 

 

   
62 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın