• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
KORONOVİRÜS GÜNLÜĞÜM

KORONOVİRÜS GÜNLERİM

 

6 Mart 2020 Cuma günü okullar iki haftalığına tatil edildi. O günden bu yana evdeyiz.

Çin’in Wuhan şehrinde ortaya çıkan koronavirüs can almaya başladı. Haber kanalları her gün bir yenisi eklenen ölüm haberlerini canlı, son dakika olarak vermeye başladılar. Ölüm sayılarını da istatistik tutarak ekrandan yayınlıyorlardı. Kimse ne olduğunu anlayamadı. Yarasa gibi bir hayvandan insana geçtiği, mutasyona vs. uğradığı söylenilen ölümcül virüs Çin’deki hayatı olumsuz etkiliyor, ekranlarda sokaklarda yürürken düşüp ölen, debelenerek ölen, nefes almakta zorluk çeken insan görüntüleri her haber bülteninde gösteriliyordu. Çin hükumeti, salgının görüldüğü şehirlerden bulaşıyı en aza indirmek için insanların sokağa çıkmalarını yasaklıyor, askerler evlerinden çıkan insanları zorla evlerine sokup üstlerine kapıları kilitliyordu.

Bu görüntüler karşısında çoğunluk Çinlileri suçluyordu. Onların fare, yarasa çorbası, kedi, köpek gibi her hayvanı yemesinden dolayı böyle virüsler insana geçebiliyordu. Televizyon kanallarına çıkan uzman kişiler işte bunları anlatıyordu. Hatta daha ileri gidip bu virüse karşı Türk kanının ve genetiğinin farklı olduğu, herkese bulaşsa bile ülkemiz insanına bulaşmayacağı iddialarını savunan uzman insanlar kimilerini mutlu ediyordu.

Çin’deki virüs, önce İran’a sıçradı. Sonra İtalya. İran devleti virüse karşı yapacak bir şeyin olmadığını söylerken, İtalya ve İngiltere gibi ülkelerin liderleri virüse karşı denetim almanın gereksiz olduğu ve toplumun sürü bağışıklığı kazanarak bunu yenebileceklerini söylüyorlardı. ABD başkanı Trump ise virüsün Çin virüsü olduğunu ve onların bulaştırdığını, havaların ısınması ile hastalığını geçeceğini söylüyordu.

Bu arada ülkemiz önce Çin, sonra İran daha sonra da virüsün görüldüğü Avrupa şehirleri ile uçak seferlerini durdurdu. Umreden gelen yolcuların 14 gün evlerinde karantinada kalmaları istendi. Fakat kimse evinde kalmadı. Ziyaretçiler ağırlandı. Yurtdışından gelen yolcular için de 14 gün kuralına uymaları isteniyordu Sağlık Bakanlığı tarafından. Fakat onlar da sanırım kurala uymadılar, dışarı çıktılar, gezdiler, dolaştılar.

11 Mart tarihinde ilk koronovirüs vakası ülkemizde ne yazık ki ortaya çıktı. Sonra devletimiz Nisan ayında yapılması gereken ara tatili öne çekip üstüne bir hafta da evden eğitim ilan ederek okulları kapattı. Diyanet İşleri Başkanlığı, cemaatle namazlara cumalar da dahil olmak üzere bir müddet ara verdi. Sonra Bilim Kurulu sonrasında Sağlık Bakanımız Fahrettin Koca, her gün akşam vaka ve ölüm sayılarını haber verdi. Her seferinde temas, izalasyon ve maske takmamız istenirken, evde kalmamız söylendi.

Dün itibariyle 1198 vefat, 56956 toplam vakamız var. Geçtiğimiz 9 Mart Cuma akşamı saat 21.00 da İçişleri Bakanımız Süleyman Soylu, haftasonu iki gün için sokağa çıkma yasağı getirdiklerini söyledi 31 büyükşehir için. Fakat bazı televizyon kanallarından haber duyurulunca insanlar maskesiz bir şekilde sokağa akın ettiler. Kimi yerlerde ekmek, sigara için kimi yerlerde gece sebze meyve pazarı kuruldu. Yani bir aydan bu yana virüsün bulaşmaması için alınan tüm mesafe, maske, evde kal tedbirleri iki üç saat içinde yerle bir oldu. Kimi kendini bilmezler sosyal medya marifetiyle İçişleri Başkanını zamanlamayı düzgün yapmamakla itham ettiler. Dün gece İçişleri Bakanımız Süleyman Soylu, yaşananlarda ve sokağa çıkma yasağı konusunda sorumluluğun kendisinde olduğunu hatırlatarak bakanlık görevinden istifa ettiğini duyurdu. Bugüne kadar ülkemizin gördüğü en soylu, en asil, en cesur, en çalışkan İçişleri Bakanımızın bu istifası, şehit yakınlarımız başta olmak üzere binlerce kişiyi üzdü. Yüzbinlerce kişi sosyal medyadan destek mesajları yayınladılar, istifasının kabul edilmemesi gerektiğini yazdılar. Gece 00.00 saatlerinde Cumhurbaşkanlığı tarafından açıklama yapılarak Bakanımızın istifasının Cumhurbaşkanımız tarafından kabul edilmediği ülkemiz insanının yüreklerine su serpti.

Bugün güneşli bir hava var. Sağlık çalışanlarımız, lojistik firmaları, gıda sektörü gibi yerlerde işler kısmen devam ediyor. Biz bir aydır evdeyiz. Devletimiz oluşturduğu Vefa ekibinde öğretmenlere dönüşümlü göreve veriyor. Bize de çıkarsa görevimizi en güzel şekilde yapacağız. Çocuklar evden dışarı çıkmıyorlar. Derslerine çalışıyor, kitap okuyorlar, bol bol oyun oynuyorlar. Sadece ben iki üç günde bir çıkıp ekmek ve gıda malzemesi alıp geliyorum.

Koronovirüs bütün dünya ülkelerine bulaştı. Çin kendini kurtardı, orada hayat normale döndü. Ama ABD, İtalya, İngiltere, İspanya gibi ülkeler başta olmak üzere durum çok kötü. Hastaneler tıklım tıklım hasta dolu, ilaç yok, aşı yok, maske yok, mezar bile yok. Kimi yerlerde toplu park mezarlar hazırlanıyor. Ülkemiz 70’den fazla ülkeye İsrail de dahil olmak üzere sağlık malzemesi yardımında bulundu. Bilim adamlarımız ilaç geliştirebilmek için, fabrikalarımız sağlık ve temizlik malzemesi yetiştirebilmek için, doktor ve hemşirelerimiz hastalarımızı iyileştirebilmek için var güçleriyle çalışıyorlar.

İnşallah memleketimizin ve dünyanın üstüne çöken bu görünmez virüs yayılmayı durdurur, insanlar rahat bir nefes alır.

13 Mart 2020

******

Bugün Kurban bayramı arefesi. Herkes evinde Kurban Bayramı için hazırlık yapıyor. Biz Elazığ’da köydeyiz. Koronavirüs hem dünyada hem de ülkemizde can almaya devam ediyor.

Hergün 17-18 kişi vefat ederken 900 civarında kişiye de hastalık bulaşıyor. Sağlık Bakanımız her akşam saat 19.00 civarında vak’a ve vefat sayılarını açıklarken esprili şekilde vatandaşları maske, mesafe ve hijyen konusunda uyarmaya devam ediyor. Üniversite sınavında matematik dersinden soruları hiç cevaplayamayan bir öğrenciyi örnek göstererek, “matematikle aranıza koyduğunuz mesafe gibi koronovirüs ile de aranıza mesafe koyun” tarzında uyarı yapmış, daha önceki günlerin birinde de “iğne atsanız yere düşmeyecek kalabalıklarda iğneyi yere düşürelim, maskeyi düşürmeyelim, sosyal mesafeye uyalım” tarzında iğneli uyarı yapmıştı.

İnsanların kimileri uyarıları ciddiye alıp hem maske takma hem de 1,5 metrelik sosyal mesafe kuralına uyma bakımından hassas davranırken kimileri hiçbir şekilde kurallara uymuyorlar. Gerek İzmir ve Manisa gerekse Kayseri, Elazığ gibi yerlerde insanların kurallara daha sıkı uyduklarını buna mukabil İstanbul, Kocaeli gibi büyük şehirlerde özellikle pazar, plaj gibi yerlerde hiç maske takmadıklarına, takanların da maskeleri çenelerine indirdiklerine şahit oldum.

Koronavirüse karşı aşı çalışmaları tüm hızıyla sürüyor. Çin’in aşıyı bulduğu, Ekim ayı gibi piyasaya süreceği, bu aşının ülkemize Mart-Nisan ayı gibi gelebileceği uzmanların dilinde. Az önce okuduğum bir habere göre ise 15 Ağustos itibariyle Ruslar tarafından üretilen aşının piyasaya sürüleceği iddia ediliyordu. Her yerden, her kafadan bir ses çıkıyor çıkmasına lakin ortada ne ilaç var ne de aşı.

ABD Başkanı ise koronovirüsten korunmak için “dezenfektan için!” önerisinde bulunmuş, temizlik ve kimya şirketleri “ürünlerimiz içmek için çok tehlikelidir, sakın içmeyin” tarzında peşpeşe uyarılar yapmışlardı.

Milli Eğitim Bakanlığı salgın sürecinde okulları tatil edip uzaktan eğitim sürecini başlatmıştı. EBA TV ve EBA internet üzerinden dersler devam etmiş, öğrenciler sadece ilk dönem konularından LGS için sorumlu tutulmuştu. Derslerimizi yaptık EBA üzerinden. Kimi zaman 20 civarında öğrenci derse katılırken kimi zaman 3-5 öğrenci katıldı. Kaymakamlık tarafından verilen filyasyon çalışmaları, maske ve yardım paketi dağıtımı derken ikinci dönemi kapattık. Şimdi yaz tatili sürecindeyiz.

Pandemi döneminde kapatılan cami, avm, berber, eğlence yerleri, havaalanları, kahveler vs. kontrollü süreçte tekrar açıldı. Sokağa çıkma sınırlamaları tümüyle kaldırıldı.

İnşallah bilim adamları bu ölümcül virüsün aşısını ya da çaresi olacak ilacı bir an önce bulurlar.

30.07.2020 – Elazığ

*******

Bugün 13 Ocak 2021 Çarşamba. Yaklaşık 10 aydır ülkemizde koronavirüs salgını etkisini sürdürüyor. Yaz aylarında vaka sayıları biraz düşse de sonbaharın gelişiyle hastalık bulaşma sayısı hızla yükseldi. Günlük ülkemiz için 39 bin kişiye bulaştığı, 5-6 bin kişinin günlük olarak hastanelere yatacak kadar sayılar arttı. Hükumetimiz bu durumda birtakım kısıtlamalar getirdi. Bilim kurulunun tavsiyesi ile alınan kararlardan bazıları; okulların evden – uzaktan eğitime geçmesi, üniversitelerin eğitimlerini uzaktan yapması, 65 yaş üstünün sadece öğleden önce sokağa çıkabilmesi, 20 yaş altının saat 13- 16 arasında sokağa çıkabilmesi, gece saat 21 ile sabah 5 ve hafta sonları sokağa çıkma kısıtlaması, ekmek fırınları, yiyecek içecek satan yerler ve marketler dışında her yerin kapalı olması, esnek iş saatlerinin uygulanması, maske ve mesafe kuralına uyulması gibi.

Bugünlerde alınan tedbirler etkisini gösterdi. Vaka sayıları günlük 8 bine kadar düştü, ağır hasta olanların sayısı ise dün itibariyle 983. Ancak bütün dünya ülkeleri genelinde salgın hastalık etkisini sürdürmeye devam ediyor. İngiltere ve çevresindeki ülkelerde mutasyona uğramış covid 19 virüsünün yayılmaya başlandığından da söz ediliyor. İngiltere ile birçok ülke uçuşlarını durdurdu.

Hastalığa karşı aşı geliştirme çalışmaları ise dünya üzerinde bir yarış halinde sürdürülüyor. Rus, Alman, Çin aşıları uygulanmaya başlandı. Ülkemizde ise önümüzdeki birkaç gün içerisinde Çin’den getirilen aşı başta sağlık çalışanları olmak üzere kronik hastalığı bulunanlara uygulanacak.

Yerli aşı geliştirme çalışmaları ise ülkemiz hekim ve bilim adamları tarafından tüm hızıyla sürdürülüyor. Nisan ayı başlarında yerli aşılarımızın hazır olmasını millet olarak bekliyoruz.

13 Ocak 2021 Çarşamba - Çayırova

Yılmaz ŞEN

 

 

  
113 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın