• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası

CAMİ KUBBE YAPIMI

CAMİ KUBBE YAPIMI

Camilerin Kubbelerindeki İncelikler Neler Olmalı

Cami içerisinde yapılan ibadetlerin huşu içerisinde yapılmasına, cami aydınlatmasının, ses dağılımının ve yankısının mükemmelliğine kadar da birçok detaya hatırı sayılır şekilde etki ve katkı yapmaktadır.

Camilerin kubbeleri, caminin görselliği açısından büyük öneme sahiptir. Kubbe işçiliğinin de iyi ve kaliteli yapılması gerekmektedir. Kubbe biçimlerinin önceden iyi tasarlanması da mühimdir. Kubbe, camilerin en önemli göstergelerindendir, mimari tarzından sanat estetiğine, işçilik ve malzeme kalitesine kadar her şeyi, hem içten hem de dıştan görüntüsüyle ele verir. Adeta “ben buyum” der.

Cami içerisinde yapılan ibadetlerin huşu içerisinde yapılmasına, cami aydınlatmasının, ses dağılımının ve yankısının mükemmelliğine kadar da birçok detaya hatırı sayılır şekilde etki ve katkı yapmaktadır.

Küçük ve büyük kubbelerin yüksekliği, kendi içlerindeki sıralama ve dağılımları, biçimleri, yükseklikleri ve yükseklik oranları iyi ayarlanmalıdır. Kubbeler kubbeye benzemeli, tabir caizse “kabak oyması” veya “çorba tası” gibi bir görüntüye sahip olmamalıdır.

Camilerin kubbe yapımında ve kaplamasında en önemli unsur olan, kubbenin tam ortasına avize asmak için gerekli askının unutulmamasıdır.

Kubbenin yağmur suyu ve kar suyu gibi dış etkenlere karşı korumaya alınması gerekmektedir ve genellikle de bu iş kubbe kaplamacıları tarafından yapılmaktadır. Kubbe kaplamada kurşun, kumlu kâğıt, alüminyum ve saç gibi kaplama malzemeleri yaygın olarak kullanılmaktadır. Bunlardan sağlıklı, sorunsuz ve uzun ömürlü olması bakımından kurşun tercih edilmelidir. Altına yalıtım olarak çamur kaplama yapılması ihmal edilmemelidir. Çamur hem soğuk-sıcak ısı yalıtımını sağlamakta, hem ses düzenine katkı yapmakta hem de üzerindeki kurşunun uzun vadede zarar görmeden kalmasına etki etmektedir.

Kubbenin iç aydınlatması için kubbe balkonlarına tesisat yapılması ve balkonlara kolay ulaşım, merdiven, geçiş noktası vs. kubbe yapılmadan önce hesaba katılmalıdır.

Kubbe balonlarının kenarına yapılacak korkulukların da paslanmaz ve boya istemez malzemeden sağlam olarak yapılmasına da dikkat etmek gerekmektedir.

Kubbe altına aslanağzı model unutulmamalıdır. Kubbenin tezyinat ve süslemesine, aydınlatmasına, avize aksesuar yerleşimlerine de önem vermek gerekmektedir. Cami halı, duvar renk uyumuyla kubbe renk uyumu iyi tercih yapılmalı; caminin tüm iç detaylarının kendi içinde bir bütün ve kompozisyon oluşturması hedeflenmelidir.

 

Yılmaz ŞEN

15.06.2012


Yorumlar - Yorum Yaz