• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası

CAMİDE KULLANILACAK SES SİSTEMİ

CAMİ SES SİSTEMİ

 

Camide Kullanılacak Ses Sisteminin Tespiti

Hergün yenilenen cami mimari yapıları, tasarımları ve özellikleri ile yeni boyutlar kazanmaktadır.Ses sistemide kullanılan elektronik aygıtlarda gelişen teknolojiye hızla ayak uydurmaktadır.

 

 

CAMİDE KULLANILACAK SES SİSTEMİNİN TESPİTİ

Her gün yenilenen cami mimari yapıları, tasarımları ve özellikleri ile yeni boyutlar kazanmaktadır. Ses sistemide kullanılan elektronik aygıtlarda gelişen teknolojiye hızla ayak uydurmaktadır.

Kurulacak olan ses sisteminde en önemli parametrelerden biri olan hacim akustigi kapsamında İstanbul Teknik üniversitesi orta dogu teknik ünüversitesi, trakya üniversitesinin yapmış oldugu ve şahsım adına bircok camide deney, kurulum, ölçüm, din görevlileri ve cemaat ile söyleşiler sonucu elde ettigimiz degerlendirmeleri ele alacagım.

Öncelikle kubbeli camilerde akustikten kaynaklanan problemlerin yanı sıra hacim icinde mikrofon ve hoparlönün aynı ortamda oldugu hem hitabi hemde davudi ses tonu ile canlı performans sergilenen bircok ses sistemi dalları icersinde en zor ve meşakatlisi olarak bilinmektedir. (hamam, havuz, kapalı sporsalonu vb.)bu manada yıllardır amatörce ve yüzeysel olarak ele alınmış profosyonellige geçilme gayretleri gösterilsede beklentilerin üzerine cıkılamamıştır.özelliklede teknik konulardan ziyade akustik engellerle karşılaşılmıştır.

Büyük hacimli camilerde 1 ila 2 sn olması gereken cınlama süresinin bu degerlerin üzerinde olması Lokal olarak ses netlık ve anlaşırlılıgının farklılık göstermesi,

Tüm alanda ses gürlügünün eşit olmaması,

Dinleyiciye ulaşan direk ses ile endirek ses arasındaki kopukluk,

Okuyucunun kendi sesini direk ses ten ziyade endirek seslerden alması ,

Kalabalık mevlüt programlar ile az cemaat arasındaki ses gürlügünün ayarlanması,

Caminin mekansal özelliginden kaynaklanan ortam gürültüsü, gibi bircok problemin yanı sıra hoparlörlerin cami konseptine uyumu ve kablolamalarda sıralanabilmektedir.

Ses firmaları ve teknik ekibin cami ses sistemi hesaplamalarını metrekare ve kaç kişilik odugu bilgisi ile kurulumu gercekleştirirler, bu veriler ile yapılan sistemlerin hedeflenen ses kalitesini yakalayamadığı sonucuna varılmış, caminin alan hesabı ıle degıl, hacim akustiği parametrelerinin ölçümleri sonucu hedeflenen ses kalitasinin yakalandığı kanıtlanmıştır.

Hacim akustigği ölçümleri özellikle kubbeli camilerde uygulanması gereken sonderece önemli bir ihtiyaçtır ve bu veriler sonucu kullanılacak hoparlör, mikser, mikrofon hassasiyetleri ve degerleri belirlenmektedir.

 

Yaptığımız diğer araştırma ise cami ses sisteminin psikoakustik değerlendirmelerde ilginç detaylara rastlanmaktadır. Özellikle vaizlerin cemaat üzerindeki etkilerini ve okuyucuların konsantrasyonu etkileyen unsurların sebepleri üzerinde olacaktır.

Yılmaz Şen - 2012


Yorumlar - Yorum Yaz