• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası

CAMİYE HALI NASIL SEÇİLİR

CAMİYE HALI NASIL SEÇİLİR

Görselliğine, yumuşaklığına, fiyatına, dokusuna, rengine, desenine, başkalarının söylediklerine…

 

 

Nelere dikkat etmeliyiz halı seçerken?

Görselliğine, yumuşaklığına, fiyatına, dokusuna, rengine, desenine, başkalarının söylediklerine…

Halı seçerken elbette yukarıda sayılan unsurlar ve bunların dışında daha birçok etken bizim kararımızı etkilemektedir.

Ancak alacak olduğumuz halının kullanım alanının niteliği, hammaddesi, güneşe ne kadar maruz kalacağı, ipliğinin/elyafının özelliği, leke dayanıklılığı, ilmek sıklığı, serdikten sonra zamanla çekip çekmeyeceği, zamanla yatıp yatmayacağı vb. durumları da göz önünde bulundurmalıyız.

Halı seçerken maliyet ve verimlilik analizi yapabilmek için dikkat etmemiz gereken hususlarda genel bilgi olmak gerekmektedir. Böylece kullanım alanınıza göre, ihtiyaç, beklenti ve bütçenize en uygun halıyı seçme konusunda ön bilgi sahibi olacaksınız.

Halı seçiminde belki de en önemli unsur ekonomik olanaklardır. Tüketicinin isteklerine ve bu konu için ayırmış olduğu bütçesine göre birçok seçenek ve fiyat aralığı bulunmaktadır. Önemli olan halıyı ne kadar süre ile kullanmak istediğimiz ve bu süre boyunca halıdan beklediğimiz performans kriterleridir.

Kaliteli bir halı aldığınızda, ödediğiniz fiyat ne kadar yüksek olursa olsun karşılığını uzun yıllar boyunca alabilirsiniz. Bu nedenle özellikle yoğun trafiğe maruz kalan bölgeler için alabileceğiniz en iyi halıyı almanız uzun vadede kâra geçmenizi sağlayacaktır.

Halının fiyatını belirleyen en önemli unsurlardan bir tanesi olan “hav ağırlığı”, m2’ye düşen elyafın/ipliğin ağırlığı ile ölçülür. İpliğin sıklığı direkt olarak halının kalıcılığını ve performansını etkiler. Hav ağırlığı fazla olan halı daha dayanıklıdır ve daha pahalıdır. Üretim ve tasarım özellikleri de halının fiyatını etkileyen diğer unsurlardır. Halının fiyatını belirleyen öğelerin en başında kullanılan ipliğin/ elyafın kalitesi gelir.

Akriliğin leke tutmazlık konusunda performansı diğer elyaf çeşitlerine göre daha düşüktür. Ancak renk konusunda polipropilenden daha dayanıklıdır.

Yün: Halı üretiminde bilinen en nitelikli elyaf olan Yün, halı elyaflarının karşılaştırılmasında bir standart oluşturmaktadır. Oldukça iyi aşınma direncine sahip olan yün bu nedenle dayanıklıdır ve ayrıca esnektir. Alev almaya da yüksek direnç gösteren bir elyaf olan yün, statik enerji üretmemektedir.

Camilerimizde olası bir yangının hem ibadethaneye ve hem de namaz kılan cemaate en az hasar vermesi ancak doğal yün ile dokunan halılar ile mümkündür.

Diğer belirgin özelliği ise yaylanma ve esneklik yani görünümünü muhafaza etmesidir. Günde beş vakit aynı yerde namaz kılındığında ortalama 70 kg. ağırlığında bir kişi dizinin geldiği yerdeki bir santimetrekareye yaklaşık 8400 kg. basınç etkisi yaptığı düşünüldüğünde yaylanma ve görünümünü muhafaza etme özelliğinin önemi ortaya çıkmaktadır.

 

Doğal yünün diğer özellikleri nelerdir?

Camilerimize döşenen halıların çok uzun süre kullanılması istenildiğinden alev almama ve esneklik özelliğinin yanında halı yıkama makineleri ile yıkanmaya-temizlenmeye uygun olması gerekir.

Camilerdeki halılar uzun süre kullanıldığında cemaatin alınlarının geldiği yerdeki ter izleri, çıplak ayak veya çorap ile taşınan kirler, halı yıkama makinesi ile temizlendiğinde parlak ve temiz görünümüne kavuşur. Bu nedenle doğal yün kimyasal yapısındaki özelliğinden dolayı sık sık yıkanmayı ve temizlenmeyi sever. Keçeleşme yapmaz, yeni görünümünü muhafaza eder.

Siz hangi çeşit halıya karar verirseniz verin bunun yapılmış örneklerini gidip yerinde görmenizi öneririz.

Yılmaz ŞEN –2012


Yorumlar - Yorum Yaz