• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası

VAAZ KÜRSÜSÜ NASIL OLMALI

VAAZ KÜRSÜSÜ NASIL OLMALI

Camilerimizin işlevlerinden birisi de toplumu dini konularda aydınlatmaktır. Din görevlilerimizin vaaz ve nasihatlerini yaptıkları kürsülerimizin de görsel ve sanatsal yönden çekiciliğinin olması, anlatılan mevzuların dinleyici üzerindeki etkisine anlam katmaktadır.

Ülkemizde kürsüler genellikler ahşap, mermer ve granit malzemeden yapılır. Tamamen oyma, işlemeli, sedef kakmalı ahşap kürsülerimiz görselliğiyle dikkatleri üzerine toplamaktadır.

Mermer işçiliğinde de şaheserlere rastlamak mümkündür. Tek parçadan oyma biçimde yapılan kürsülerin yanı sıra parça ve işlemeli blok montaj işçilik eserlerini de sıkça görmekteyiz. Mermer işçiliğin üzerine genellikle altın varak tezyinat yapılır.

Granit malzemeden yapılan kürsülerde ise farklı tonlardan granitler bir tezyinat oluşturur.

Mermer işçiliğinde ve ahşap işçiliğinde ustalık çok önemlidir.

Caminin mimari tarzına uygun olarak kürsü modeli seçilmelidir. Osmanlı mimarisine göre yapılmış bir camiye modern biçimdeki kürsü tabir caizse sırıtır. Klasik tarzdaysa cami, kürsü de klasik tarzda olmalıdır.

Kürsü ayak veya merdivenlerinde de malzeme uyumuna dikkat etmek gerekmektedir. Mermer bir kürsüye ahşap bir merdiven çok şık durmaz. Aynı şekilde ahşaptan yapılmış nefis bir kürsüye de metal yahut özensizce yapılmış merdiven de uymaz. Altı başka, üstü başka olmamalıdır. Daha doğrusu kürsü, mihrap ve kürsünün mutlak uyumuna ve bir takım olmasına azami şekilde özen gösterilmelidir.

Yılmaz Şen 

21.06.2012


Yorumlar - Yorum Yaz