• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası

MÜEZZİN MAHFİLİ YAPIMI

Camilerimizin önemli kısımlarından birisi de müezzinlerimizin mekanı olan müezzin mahfilidir. 

Küçük camilerimizde müezzinler için ayrı bir yer yapılmaz, ancak orta büyüklükte ve daha büyük camilerimizde müezzinlerimiz için bir yer ayrılır. Kimi zaman kenarları ahşap yahut mermer ile çevrilen müezzinlikler kimi zaman da iki-üç metre yükseklikte yapılır. Çoğu zaman üç yahut dört kişini sığabileceği ebatlarda tasarlanan müezzin mahfilinin bir köşesi amfi ve mikrofonlar için ayrılır.

Çok şık ve estetik olarak tasarlanan ve yapılan müezzin mahfillerinin aynı zamanda bu şık ve zerafetinin muhafaza edilmesi gerekmektedir. Zaman zaman gittiğimiz camilerde görmekteyiz ki, müezzinliklerin sağından solundan mikrofon kabloları ve ayaklı askılıkta cübbe ve sarık yamuk bir şekilde durmakta veyahut tesbih ve kitaplar sağında ve solunda uygunsuz görüntü oluşturmaktadır. Aslında ibadethanelerimizin tüm bölümleri en temiz ve en tertipli şekilde tutulmalı, bu konuda cami cemaatimiz de bilinçlendirilmelidir.

Müezzin mahfili tasarlarken yahut yaparken caminin mimari tarzı göz önünde bulundurulmalıdır. Küçücük bir caminin arkasında büyük bir alana mermer tabakalarla tasarlanan müezzin mahfili hiç uymaz. Adeta ikinci Ramses’in mezarı gibi gözükür. Caminin genişlik, yükseklik durumuna göre, caminin mimari tarzına göre ve sütunların durumuna göre en uygun yere, aynı zamanda en uygun tarzda bir müezzin mahfili düşünülmelidir. Bütün bunlar hesaba katılmadan yapılan müezzin mahfili için, gelen tepkiler de dikkate alınarak sonradan tadilata gidilecektir ki, bu da cami inşaatını yöneten ekibin karizması ve itibarı için hiç hoş bir durum olmaz. Cemaat arasında eleştirilere neden olur, kaynakların heba edildiği, beceriksiz bir yönlendirme ve işçiliğe neden olunduğu şeklindeki iddiaların peş peşe sıralanmasına sebep olur.  Cami inşaatı yönetim ekibi tüm bu olumsuzlukları önceden hesaba katmalı ve ayakları yere sağlam basan icraatlar için adım atmalıdır.

Mihrap, minber ve kürsünün mutlak uyumuna müezzin mahfilinin de eklenmesi ve cami içinde bunların görselliği tamamlayan bir takım olmasına azami şekilde özen gösterilmelidir.

 

Yılmaz ŞEN

 21.06.2012


Yorumlar - Yorum Yaz